"Wróć bez HIV"

Treść archiwalna

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji kampanii społecznej "Wróć bez HIV", w której uczestniczyli: wicewojewoda Przemysław Pacia, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w Poznaniu dr Andrzej Trybusz, dyrektor wydziału polityki społecznej Maria Krupecka, pełnomocnik ds. AIDS Ewa Szlachetka i Barbara Kęszycka ze Stowarzyszenia Profilaktyki Społecznej Sedno.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki włączył się w ogólnopolską kampanię społeczną Krajowego Centrum ds. AIDS, mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS. W Poznaniu i byłych miastach wojewódzkich zawieszone zostaną billboardy, mające zwrócić uwagę odbiorców na unikanie ryzykowanych zachowań i poznanie swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.

W ramach kampanii w Wielkopolsce na 56 billboardach znajdą się trzy kreacje: „Wakacje marzeń 2099 zł. HIV gratis.” stworzona z myślą o osobach podróżujących w celach turystycznych, „Przystanek w podróży 50 zł. HIV gratis.” kierowana do klientów osób sprzedających usługi seksualne i „Wyjazd służbowy. Dieta 45 euro. HIV gratis” skierowana do podróżujących służbowo. Polacy niewątpliwie posiadają odpowiednią wiedzę na temat „HIV/AIDS”, nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Często nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie i nie zwracają uwagi na konsekwencje ryzykownych zachowań. Kampania ma zwrócić ich uwagę na trzy podstawowe zasady:
• nieważne, dokąd jedziesz i w jakim celu. Wróć bez HIV,
• zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań. HIV i AIDS nie zna granic,
• wykorzystuj wiedze o HIV w praktyce.

W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby od 18 do 39 lat. Dlatego też kampania jest skierowana przede wszystkim do osób młodych, które są jednocześnie najbardziej mobilne i najczęściej podróżują w celach zawodowych i turystycznych.

Według szacunków UNAIDS pod koniec 2008 roku na świecie zanotowano ok. 33 miliony zakażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS. Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się ok. 7 tys. osób a około 50% zakażeń dotyczy osób między 15. a 24. rokiem życia. Z danych Państwowego Zakładu Higieny i Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu wynika, że w 2008 roku w Polsce wykryto 809 zakażeń HIV, w tym 53 w województwie wielkopolskim. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano w Wielkopolsce 35 nowych zakażeń.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 31.07.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59