Wschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 roku

Treść archiwalna

W Wilczynie podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie odbudowy zasobów wodnych Wschodniej Wielkopolski. Strony umowy podejmą szeroką współpracę na rzecz zwiększenia retencji w tym narażonym na suszę regionie. Dzięki utworzeniu systemu rurociągów, kanałów i pompowni możliwy będzie przerzut nadmiaru wód i kierowanie go do rekultywowanych odkrywek pokopalnianych. Pozwoli to na utworzenie nowych zbiorników wodnych, a także odbudowę zasobów Pojezierza Gnieźnieńskiego, odtworzenie tysięcy hektarów mokradeł i poprawę bilansu wodnego w regionie. W spotkaniu Ministra - członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa Hoffmanna reprezentowała Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski.

W wydarzeniu udział wziął także sekretarza stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk, wielkopolscy parlamentarzyści: dr Witold Czarnecki, Leszek Galemba, Zbigniew Dolata, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś oraz Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK S.A.

Wschodnia Wielkopolska jest obszarem, który odczuwa największe deficyty wodne w skali kraju. Na systematyczne obniżenie poziomu wody w rzekach całego kraju ma wpływ przede wszystkim niedobór opadów, ale taż działalność człowieka (m.in. przez rozwiniętą sieć melioracyjną, regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe). Ma to swoje odzwierciedlenie m.in. w problemach z napełnieniem niektórych zbiorników wodnych. Wpływa to także na ujęcia wód, które w zdecydowanej większości w Regionie Wodnym Warty oparte są na poborach z zasobów wód podziemnych.

Sygnatariuszami listu są: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, ZE PAK S.A. z siedzibą w Koninie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Powiat Słupecki, Powiat Gnieźnieński, Gmina Powidz, Gmina Kleczew, Gmina Ostrowite, Gmina Witkowo, Gmina Wilczyn, Gmina Jeziora Wielkie, Gmina Orchowo, Gmina Kazimierz Biskupi oraz Skarb Państwa – Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Miradz.

Dzięki modernizacji pompowni oraz budowie układu przerzutowego nadmiar wód z Warty, w tym wody wezbraniowe, będą kierowane do powstających zbiorników wodnych Kleczew i Józwin. Inwestycje zwiększą poziom retencji we Wschodniej Wielkopolsce, co w konsekwencji przełoży się na lepszą adaptację regionu do zmian klimatycznych, w tym na przeciwdziałanie skutkom suszy na tym rolniczym obszarze oraz ograniczanie ryzyka powodziowego w dolinie Warty. Realizacja prac pozwoli odbudować zasoby wód powierzchniowych i podziemnych w zlewni Biskupiej Strugi, Meszny i Kanału Ostrowo-Gopło w rejonie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Poprawi się też sytuacja hydrologiczna w rejonie zamkniętych odkrywek węgla brunatnego położonych na zachód od Konina, a przez włączenie do sieci hydrograficznej powstałych zbiorników powyrobiskowych nastąpi zwiększenie retencji wód.

Realizacja zadań stworzy szansę na dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, co jest szczególne ważne dla lokalnych mieszkańców. Podczas trwania projektu, jak również po jego zakończeniu, zaistnieje potencjał do stworzenia wielu nowych miejsc pracy w różnych branżach, m.in. budowlanej, projektowej, energetycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, rybackiej, wędkarskiej, czy też w gospodarce wodnej. Poprawa bilansu wodnego zapewni stabilne warunki dla rolnictwa, zaś nowe zbiorniki zwiększą atrakcyjność turystyczną, przez powstanie nowych miejsc do rekreacji, wypoczynku i wędkarstwa.  

Wschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 rokuWschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 rokuWschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 rokuWschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 rokuWschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 rokuWschodnia Wielkopolska: nowe pojezierze do 2025 roku

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 09.11.2022
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 03.01.2023 - 10:37