XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Treść archiwalna

42 młodych parlamentarzystów, którzy 1 czerwca reprezentować będą Wielkopolskę podczas XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, już dziś na zaproszenie wojewody wielkopolskiego Piotra Florka spotkało się z senatorem Markiem Ziółkowskim i wicekurator oświaty Hanną Rajcic-Mergler.

Uczniowie z całej Wielkopolski, nim otrzymali mandaty poselskie, musieli przeprowadzić w swoich środowiskach debaty na temat lokalnego ekorozwoju. Autorzy najlepszych prac, w nagrodę za zaangażowanie i włączenie w rozmowy środowiska lokalnego 1 czerwca zasiądą w sejmowych ławach.

Dzisiejsze spotkanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim było dla młodych parlamentarzystów szansą na zadanie praktykom pytań o ordynację wyborczą, drogę polityczną czy administrację rządową. Tematykę spotkania zdominowały kwestie związane z historią demokratycznych wyborów.

- 4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory, które zapoczątkowały wiele zmian. Po blisko 25 latach możemy ocenić, że dzięki zaangażowaniu każdego z nas osiągnęliśmy naprawdę wiele. Wierzę, że wizyta w sejmie będzie dla was miłym doświadczeniem, a może i wyborem na przyszłość - mówił wojewoda.

Senator Ziółkowski podkreślał rolę zdobywania doświadczeń i kształcenia się w wybranym zawodzie, tak by kariera naukowa i zawodowa mogła rozwijać się w obecnym i przyszłym życiu uczniów jednocześnie z ich zainteresowaniami politycznymi czy społecznymi.

Sejm Dzieci i Młodzieży organizowany jest przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Prace sejmu przekazują najmłodszym obywatelom sposób organizowania struktur demokracji, zwiększają świadomość współuczestnictwa w sprawowaniu władzy i odpowiedzialności za własne państwo. Podobne przedsięwzięcie Polska zorganizowała jako pierwszy kraj europejski. Młodzieżowe parlamenty na świecie działają między innymi we Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 28.05.2013
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58