Z Poznania do Wrocławia drogą S5 w 1,5 godziny

Treść archiwalna

Ostatnie 50 km drogi ekspresowej S5 w województwie wielkopolskim jest już dostępne dla kierowców. Nowe odcinki S5 pozwolą kierowcom na bezpieczniejsze i bardziej komfortowe podróżowanie pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem, skracając czas przejazdu do około 1,5 godziny.

- Polskie drogi muszą być bezpieczne, doprowadzimy do tego korzystając z różnych instrumentów, realizując różne przedsięwzięcia - te wielkie inwestycyjne, ale także i te małe polegające na inwestycjach w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówił podczas otwarcia S5 w Wielkopolsce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zezwolenie na użytkowanie drogi wręczył dyrektorowi GDDKiA oddział w Poznaniu Markowi Napierale wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Od dziś z Poznania do Wrocławia odcinek 160 km drogi ekspresowej pokonamy w około 1,5 godziny. Udostępnione kierowcom fragmenty trasy, to odcinki S5 Poznań-Wronczyn, Wronczyn-Kościan Południe oraz Kościan Południe-Radomicko. Otwarcie nowych odcinków drogi zamyka realizowane inwestycje o długości ponad 160 km i wartości inwestycyjnej około 5,5 mld złotych. Tym samym Poznań i Wrocław dołączyły do par miast bezpośrednio skomunikowanych drogami szybkiego ruchu.

Zgodnie z zapowiedzią ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w 2022 roku będzie można przejechać S5 od autostrady A1 w okolicy Grudziądza aż do autostrady A8 na obwodnicy Wrocławia. W docelowym układzie połączy się ona z drogą ekspresową S7 pod Ostródą, a w dalszej perspektywie poprzez S51, S16, S61 i z wykorzystaniem planowanej S10 utworzy dodatkowy ciąg dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód.

Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań-Radomicko została dofinansowana ze Środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 14.12.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 21.01.2020 - 10:45