Zaduszki w Dobrzycy

Treść archiwalna

Przyjechali z całej Wielkopolski do Dobrzycy, niewielkiej miejscowości niedaleko Pleszewa. Złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób ludowcy oddali hołd premierowi Stanisławowi Mikołajczykowi. Wśród nich nie zabrakło wicewojewody wielkopolskiego Przemysława Paci.

W zabytkowym, drewnianym kościele pod wezwaniem Świętej Tekli rozpoczęło się uroczyste nabożeństwo. Świątynia została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w niej Stanisław Mikołajczyk zawierał związek małżeński. Następnie uczestnicy "Zaduszek Mikołajczykowskich" złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem poświęconym byłemu premierowi. W uroczystości wzięła udział
także młodzież, która uczęszcza do szkół im. Stanisława Mikołajczyka oraz mieszkańcy.

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin wybitnego działacza ruchu ludowego. W młodości właśnie w Dobrzycy i okolicach uczył się i pracował, zakładał organizacje młodzieżowe. Był uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję premiera rządu emigracyjnego. Zmarł na emigracji w Waszyngtonie. W 2000 roku jego prochy zostały sprowadzone do Poznania. Spoczywa na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Zaduszki w Dobrzycy odbyły się już 21 raz.

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 05.12.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59