Załóż odblask!

Treść archiwalna

Każdego roku kilka tysięcy pieszych poruszających się wzdłuż nieoświetlonych dróg ulega wypadkom. W ciemnych ubraniach, poza terenem zabudowanym są po zmierzchu niewidoczni dla kierowców. Bezpieczeństwo pieszych poprawić ma wchodzący w życie 31 sierpnia obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. By zaprezentować jak ważne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest stosowanie elementów poprawiających widoczność, wojewoda wielkopolski Piotr Florek wraz z Komendą Wojewódzką Policji i Automobilklubem Wielkopolski zaprosił uczestników akcji „Załóż odblask” na pokazy na Torze Poznań.

- Najwięcej wypadków w Polsce to wypadki z udziałem pieszych. Co piąta osoba ginąca na naszych drogach to pieszy, który w konfrontacji z pojazdem nie ma na drodze szans - mówił wojewoda. Tymczasem tak drobna rzecz, jak widoczna z daleka opaska odblaskowa, może uchronić nas przed tragicznym w skutkach wypadkiem.

Wojewódzki komendant policji Rafał Batkowski zwrócił uwagę na to, że do lipca tego roku na wielkopolskich drogach zginęło więcej osób niż w pierwszym półroczu 2013 roku. Do tej pory prawo o ruchu drogowym obligowało do noszenia odblasków tylko dzieci poniżej 15. roku życia - teraz obowiązek dbania o bycie widocznym na drodze dotyczy każdego pieszego poza terenem zabudowanym.

Statystyki wskazują, że niemal połowa wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych zdarza się po zmroku, mimo mniejszego natężenia ruchu. Przeprowadzone na Torze Poznań symulacje pokazały drastyczne różnice w widoczności osób z odblaskami i bez. Uczniowie z poznańskich szkół mogli sami sprawdzić jaki jest czas reakcji kierowcy i jaki wpływ na widoczność mają światła nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. Wszyscy uczestnicy zostali też wyposażeni w odblaskowe kamizelki, opaski i naklejki.

Jak poinformował Robert Werle, prezes Automobilklubu Wielkopolski w najbliższy piątek (29 sierpnia) organizatorzy akcji „Załóż odblask” wraz z Poznańskim Związkiem Motorowym będą rozdawać elementy odblaskowe w centrum Poznania. Od 13:30 do 15:30 przy budynku Delty (u zbiegu ulic Stanisława Matyi i Towarowej) będzie można otrzymać wymagany od 31 sierpnia odblask.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 26.08.2014
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58