11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Data ta upamiętnia tzw. Krwawą Niedzielę – kulminacyjny moment masowych mordów na ludności polskiej, które miały miejsce 11 lipca 1943 roku na Wołyniu. W wyniku zaplanowanych i brutalnych ataków zginęły tysiące Polaków.
Z okazji 82. rocznicy Krwawej Niedzieli poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizował uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą w kościele Matki Bożej Różańcowej oo. dominikanów w Poznaniu.
W hołdzie ofiarom zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez delegacje władz państwowych i samorządowych, w tym przedstawicieli wojewody wielkopolskiej, marszałka województwa oraz prezydenta Poznania. Wojewodę wielkopolską Agatę Sobczyk reprezentował Piotr Pałczyński – Dyrektor Gabinetu Wojewody w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, który wraz z Marianem Macutkiewiczem, przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Szymonem Łukasiewiczem, reprezentującym Radę Konsultacyjną ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej Oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Dzisiejsze obchody to nie tylko hołd dla ofiar, ale również przypomnienie, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii. Pamięć o Krwawej Niedzieli jest naszym moralnym obowiązkiem – wobec tych, którzy zginęli, i wobec przyszłych pokoleń.