Archiwum wydarzeń - Sierpień 2020

W tym roku mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych. Z tej okazji przedstawiciele Solidarności, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski oraz wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek upamiętnili wydarzenia sprzed czterdziestu laty składając kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele ojców Dominikanów z udziałem wojewody Łukasza Mikołajczyka.

Już jutro wielkopolscy uczniowie i nauczyciele wrócą po kilkumiesięcznej przerwie do szkół, by rozpocząć nowy rok szkolny. O podejmowanych działaniach, które pozwolą na bezpieczną naukę w placówkach, mówił dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, p.o. wielkopolskiego kuratora oświaty Zbigniew Talaga, wicekurator oświaty Aleksandra Kuź oraz zastępca wielkopolskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Hanna Kurek podczas konferencji prasowej.

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska wzięła dziś udział w uroczystym otwarciu krytej pływalni w Słupcy. Inwestycja kosztowała 13 663 594 zł, z czego 3 967 000 zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Sportu.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował okolicznościowy list z życzeniami i podziękowaniami za codzienną, wymagającą pracę do wszystkich strażników, pracowników administracyjnych i operatorów monitoringu wizyjnego z okazji Dnia Straży Gminnej.

Z okazji święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska wzięła dziś udział w uroczystości upamiętniającej Bohaterów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy w ramach dwóch rządowych programów - Funduszu Dróg Samorządowych oraz Mosty dla regionów. Nowe mosty mają powstać na Noteci i Warcie, z kolei Konin podpisał umowę na budowę drogi sięgającą aż 30 mln zł.

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego wojewoda Łukasz Mikołajczyk skierował list z życzeniami do wielkopolskich lotników oraz wszystkich osób, które związały swoje życie i karierę z lotnictwem cywilnym, wojskowym oraz przemysłem lotniczym.

Prezes Rady Ministrów ogłosił nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To drugi etap programu - w pierwszym w Wielkopolsce wszyscy samorządowcy złożyli wnioski na łączną kwotę 526 mln zł, a wypłaty otrzymają we wrześniu. Kolejny nabór trwa do 30 września, a wartość zgłoszonych inwestycji nie może być niższa niż 400 tys. zł.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk odwiedził Kazimierz Biskupi w powiecie konińskim. Wspólnie z wójtem Grzegorzem Maciejewskim spotkał się z rodziną Wielkopolanina, który niedawno stracił życie, bohatersko ratując dzieci podczas pobytu nad morzem w Holandii. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przyznał osieroconym dzieciom specjalną rentę, która wypłacana będzie do czasu ukończenia przez nie 25 lat. Wojewoda odwiedził również inwestycje zrealizowane z rządowego wsparcia, a także wziął udział w otwarciu drogi w Woli Łaszczowej.

Na skutek informacji medialnych i interwencji przedsiębiorców w sprawie grantów przyznawanych przez jednostkę nadzorowaną przez urząd marszałkowski wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwrócił się do marszałka Marka Woźniaka oraz zapowiedział zawiadomienie NIK-u, CBA i Prokuratury. - Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości - komentuje wojewoda.

Wystąpieniem wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka rozpoczęło się spotkanie dla dyrektorów szkół i placówek zorganizowane przez p.o. wielkopolskiego kuratora oświaty Zbigniewa Talagę. W webinarium wzięło udział blisko 3 tys. osób.

Zacieśnianiu współpracy Urzędu Wojewódzkiego z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania, a także omówieniu warunków inwestowania w stolicy Wielkopolski poświęcone było dzisiejsze spotkanie wojewody Łukasza Mikołajczyka z dyrektor biura Katją Lõžiną.

Strony