***
Zasady zgłaszania się do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia PESoz określa ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. poz. 599).
Warunkiem zgłoszenia się do PESoz jest posiadanie konta w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Osoba, chcąca przystąpić do PESoz jest zatem zobowiązana do założenia takiego konta (instrukcja w zakładce-Komunikaty).
Osoby, które były już dopuszczone do PESoz
Jeśli osoba była już dopuszczona do PESoz (przed wejściem w życie ustawy), ale go nie zdała (w całości bądź w części), ewentualnie do niego nie przystąpiła – po założeniu konta w SMK i jego uwierzytelnieniu składa za jego pomocą wniosek zgłoszeniowy do egzaminu.
Osoby, które dotąd nie zostały dopuszczone do PESoz
Po założeniu konta w SMK, powinny złożyć za jego pośrednictwem wniosek do wojewody wielkopolskiego o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie
z programem specjalizacji. Wygenerowany wniosek w SMK, po wydrukowaniu należy przekazać do wojewody wraz z wymaganą dokumentacją w postaci papierowej:
- kartą specjalizacji z:
- potwierdzeniem przebiegu szkolenia teoretycznego,
- potwierdzeniem przebiegu staży kierunkowych,
- opinią dotyczącą przebiegu specjalizacji wystawioną przez kierownika specjalizacji,
- zaliczeniem specjalizacji przez kierownika specjalizacji,
- zaświadczeniami o ukończonych kursach wymaganych programem specjalizacji (kopie),
- kserokopią dyplomu ukończenia szkoły wyższej potwierdzoną za zgodność z oryginałem (przez szkołę wyższą, która wydała dyplom lub notariusza),
- potwierdzeniem wykazania się znajomością języka obcego w sposób określony w programie specjalizacji (dostępnym na stronie CMKP- www.cmkp.edu.pl); zaświadczenie z języka obcego powinno być wydane przez Studium Języków Obcych uczelni medycznej.
- dokumentacją potwierdzającą wykonanie obowiązku samokształcenia zgodnie z obowiązującym daną osobę programem specjalizacji:
- epidemiologia- praca poglądowa lub oryginalna zaliczona przez kierownika specjalizacji; może być również publikacja w dziedzinie epidemiologii zamieszczona w recenzowanym czasopiśmie naukowym, której pierwszym autorem jest osoba specjalizująca się.
- fizyka medyczna- praca poglądowa lub oryginalna, która po akceptacji kierownika specjalizacji powinna zostać przedstawiona na forum Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej (w porozumieniu z Zarządem Głównym Towarzystwa) lub na forum Komitetu (lub jednej z Komisji Komitetu) Fizyki Medycznej PAN.
- psychologia kliniczna- praca poglądowa lub oryginalna zaliczona przez kierownika specjalizacji na miesiąc przed zakończeniem bloku szczegółowego. Dodatkowo osoby kończące specjalizację składają studium przypadku wybranego z praktyki klinicznej, podpisane przez kierownika specjalizacji – w dwóch egzemplarzach ze wskazaniem podspecjalności .
- neurologopedia- praca poglądowa lub oryginalna zaliczona przez kierownika specjalizacji.
Dokumenty /w białej wiązanej teczce/ należy składać w Punkcie Informacyjnym, al. Niepodległości 16/18 (Hol Główny Urzędu) lub przesłać na adres:
Wydział Zdrowia WUW
al. Niepodległości 16/18
61-713 Poznań
Ważne!
Po potwierdzeniu przez wojewodę zakończenia szkolenia specjalizacyjnego, możliwe jest złożenie wniosku zgłoszeniowego do PESoz. Należy dokonać tego za pomocą konta w SMK.
Wnioski zgłoszeniowe do PESoz należy składać:
- do dnia 15 lipca – dla jesiennej sesji egzaminacyjnej
- do dnia 15 stycznia – dla wiosennej sesji egzaminacyjnej
Państwowy Egzamin Specjalizacyjny jest przeprowadzany w dwóch sesjach egzaminacyjnych:
- wiosennej – od dnia 2 maja do dnia 15 czerwca
- jesiennej – od dnia 2 listopada do dnia 15 grudnia
Szczegółowe informacje dotyczące PESoz znajdą Państwo na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi: www.cem.edu.pl.