Archiwum wydarzeń - Lipiec 2020

Święto Policji

31-07-2020

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk uczestniczył w obchodach 101. rocznicy powołania Policji Państwowej. Obchody Święta Policji odbyły się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, a ich gospodarzem był komendant wojewódzki policji Piotr Mąka.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 196 i 433 z drogą powiatową nr 5763P (rondo Rataje w Poznaniu). Inwestor, którym jest Prezydent Miasta Poznania - zamierza skorygować funkcjonowanie układu komunikacyjnego w rejonie ronda poprzez rozbudowę ulic: Bolesława Krzywoustego, Jana Pawła II i Ludwika Zamenhofa.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk odwiedził dziś północ Wielkopolski, a dokładnie gminę Lipkę w powiecie złotowskim oraz Piłę. Okazją do wizyty w gminie Lipka było oddanie przebudowanych dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych ulic Kościuszki i Kolejowej oraz drogi powiatowej. Całkowity koszt zadania wyniósł 3 285 624 zł, a kwota dofinansowania opiewała na 2 628 tys. zł.

Gmina Zbąszyń i powiat nowotomyski to kolejne punkty na wielkopolskiej mapie, jakie odwiedził wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

O możliwościach realizacji wspólnych projektów i pogłębieniu współpracy rozmawiał dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk z dyrektorem Instytutu Zachodniego dr Justyną Schulz oraz zastępcą profesorem Krzysztofem Malinowskim.

Od rozmów na temat ostatnio realizowanych przez władze powiatu inwestycji rozpoczął dziś wizytę w powiecie tureckim wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Podczas spotkania ze starostą Dariuszem Kałużnym oraz Izabelą Piotrowską - dyrektorem Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku zaprezentowano efekty współpracy na linii rząd-samorząd.

Od poniedziałku 27 lipca startuje nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Minimalne bezzwrotne dofinansowanie to pół miliona złotych, a maksymalne sięga blisko 100 mln zł. Do wielkopolskich samorządów z ogólnopolskiej puli 6 mld zł trafi aż 526 mln. Premier Mateusz Morawiecki już zapowiedział zwiększenie kwoty w skali kraju z 6 do 12 mld zł, co oznacza, że dofinansowania dla samorządów będą mogły być jeszcze wyższe.

W Archikatedrze Poznańskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza kardynała Zenona Grocholewskiego. W mszy świętej żałobnej wziął udział wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który w imieniu prezesa rady ministrów Mateusza Morawieckiego złożył wieniec przy grobie zmarłego purpurata. W ostatnim pożegnaniu wziął udział także wicewojewoda Maciej Bieniek, przedstawiciele polskiego Episkopatu, władze samorządowe oraz tłumy wiernych.

Po raz 15. obchodzimy dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował list, w którym zaapelował do wszystkich użytkowników ruchu drogowego o rozwagę i bezpieczeństwo nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów z najbliższymi.

Z okazji Święta Policji wojewoda Łukasz Mikołajczyk skierował list z najlepszymi życzeniami i wyrazami szacunku, a także z podziękowaniami za pełnioną z poświęceniem służbę do wielkopolskich funkcjonariuszy oraz pracowników Policji.  

​​​​​Omówieniu zagrożeń wynikających z zaplanowanego na 24-26 lipca "Obozu dla Klimatu" - organizowanego w regionie konińskim protestu eko-aktywistów, poświęcono popołudniową wideokonferencję wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka i wicewojewody Macieja Bieńka z przedstawicielami policji, straży pożarnej, wojska, zarządcy infrastruktury kolejowej oraz samorządów.

Kolejne inwestycje drogowe w Kaliszu i powiecie kaliskim mogą uzyskać dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Środki na ten cel pochodzą z oszczędności poprzetargowych, które sięgają ponad 30 procent. Taką informację przekazał dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wspólnie z prezydentem miasta Kalisza Krystianem Kinastowskim podczas briefingu poświęconemu finansowaniu inwestycji drogowych w ramach FDS.

Strony